CLASS SCHEDULE- ALL DISCIPLINES:

Wednesday, July 10th to Tuesday, Aug 27th – Lower and Upper (UL) Levels  

  • All classes are scheduled for ONE HOUR and usually run for 7 weeks unless otherwise noted.

  • Click here to download a printable version of the schedule.


Online Registration OPENS: Thur 6/27 @ 9am (Volunteer Members ONLY)
Fri 6/28 @ 12pm (General Members & Public)
Online Registration CLOSES: Sun 7/7 @ 11:59pm
Online Registration at http://www.pcotc.org/registration/
Late registrations may be charged a $25 late fee.  Must be fully registered to attend class.  For help registering or to check class availability after registration is closed email: registration@pcotc.org
  Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
July 14 - Aug 25 July 15 - Aug 26 July 16 - Aug 27 July 10 - Aug 21 July 11 - Aug 22 July 12 - Aug 23 July 13 - Aug 24
  Click for class descriptions:   Agility     Family Manners     Obedience     Nose Work    
                   
  PLEASE NOTE: Upper Level accessible by STAIRS ONLY.
 
  Classes scheduled in the Upper Level are indicated by (UL).  3 student minumim for classes to run.
 
  Download a pdf copy of the schedule by clicking here.  
   
                                                  Foundation Essentials    
                                 
                                 
8am                                
  Prep for Trialing NW1 (UL)                             M. Martin Master Handling (NW3/Elite) (UL)
                              3 Wks:   8/10, 8/17, 8/24
                             
      Gregory/ Skirchak                            
                AKC S.T.A.R.® Puppy (UL)                 OMD Foundations for Agility     Foundation Jump Conc. Baxter/Schulte
      Novice                            
      8:30 - 9:45 am                             8:30 - 9:45 am
9am     No Class:  7/28                               4 Wks:         7/20, 7/27,           8/3, 8/17
      C. Rubin     Young Dog Skills & Drills J. McKay                     M. Martin
                                      3 Wks:   8/10, 8/17, 8/24
                S. Rainer                   S. McKay        
                9:30 am                              
      Prep for Trialing NW1 (UL)           Foundation Motion/ Handling Conc.         9:00 - 10:30 am FM Foundation (UL) Foundation Motion/ Handling Conc. Challenge & Endurance (UL)
  Open     No Class: 7/16       FM Foundation  
      Make-up:  9/3 FM Foundation (UL)    
10am   Gregory/ Skirchak                   N. Field
  C. Rubin     Novice Coursework S. Rainer     C. Rubin Foundation Weaves & Teeters     M. Martin Baxter/Schulte
          No Class:      7/10, 7/17         No Class: 8/23 3 Wks:   8/10, 8/17, 8/24
    10:00 - 11:15 am       S. Rainer J. McKay         10:00 - 11:15 am
      No Class:  7/28       10:30 am 10:15 am Make-up:  8/28           4 Wks:         7/20, 7/27,           8/3, 8/17
              Independent Obstacle/ Distance Skills                    
      Utility     No Class: 7/16         FM Skills              
              Make-up:  9/3             S. McKay FM Skills (UL)        
11am                                          
      Prep for Trialing NW2/NW3 (UL) C. Rubin     Masters Coursework FM Skills (UL) S. Rainer     C. Rubin     10:30 am - 12:00 pm        
            No Class:      7/10, 7/17             N. Field        
            S. Rainer             11:15 am Jump Start for Foundation    
            11:30 am Make-up:  8/28                 No Class: 8/23 FM Skills (UL)
      Gregory/ Skirchak         J. McKay Contacts & Weaves     AKC S.T.A.R.® Puppy (UL)        
          No Class: 7/16 11:30 am FM Skills (UL)     M. Martin N. Field
      11:30 am -     12:45 pm         Make-up:  9/3           11:45 am 11:45 am
12pm               S. Rainer   B. Schwartz         3 Wks:   8/10, 8/17, 8/24 No Class:   8/24
                No Class:      7/10, 7/17 R. Pisani     Rally  Excellent/ Master    
    No Class:  7/28                      
              Make-up:  8/28     No Class:  8/22 FM Fun w/ Rally Signs (UL)  
                                       
      Prep for Trialing NW2/NW3 (UL)             Camp Kids N Dogs (UL) Foundation Contacts & Weaves             A. Mandelbaum     FM Foundation (UL)
                  Heel to Success (UL)         12:30 pm N. Field    
                      Tricks (UL) Puppy Pre-K (UL) No Class:  7/12 12:45 pm    
1pm                         No Class: 8/23    
      Gregory/ Skirchak         Masters Jumpers w/ Weaves J. McKay R. Pisani Continuing Foundation Rally Intermediate/ Advanced     N. Field
                  S. Rainer         No Class:    8/24
                1:00 - 2:30 pm     B. Schwartz        
      1:00 - 2:15 pm         S. Rainer             1:15 pm        
      No Class:  7/28         1:30 pm No Class:      7/10, 7/17     S. Rainer 3 Wks:   7/11 - 7/25 3 Wks:     8/1 - 8/15 A. Mandelbaum          
          No Class: 7/16       1:30 - 3:00 pm 1:30 pm      
            CGCA (UL) Jump Start for Found. (UL) Make-up:  8/28     No Class: 7/12 Ricochet Recalls (UL) Drop it, Leave it (UL)    
2pm             Make-up:  9/3            
  FM Foundation (UL)         International Coursework         No Class:        7/11, 7/18, 8/8 Loose Leash Walking (UL) Tricks (UL) Rally Beginning/ Novice   AKC S.T.A.R.® Puppy (UL)
                    N. Field
            J. McKay         Make-up:  8/29 2:15 pm
              2:15 pm         3 Wks: 7/12, 7/19, 7/26 3 Wks:    8/2, 8/9, 8/16 N. Field
      M. Martin         S. Rainer 3 Wks:  7/16 - 7/30 4 Wks:     8/6 - 8/27 OMD Sequencing     Independent Obstacle/ Distance Skills B. Schwartz A. Mandelbaum     2:30 pm
      2:30 pm               2:30 pm 2:30 pm     No Class:   8/24
      No Class:        7/21, 7/28         2:30 - 4:00 pm         3 Wks:   7/11 - 7/25 3 Wks:     8/1 - 8/15 No Class: 7/12        
3pm                              
                  No Class: 7/16         S. Rainer                    
                  Make-up:   9/3           3:00 - 4:30 pm                    
      Foundation Essentials (UL)             S. McKay                        
                                                   
                    3:00 - 4:30 pm     No Class:       7/11, 7/18, 8/8                    
            Utility (UL)          
    M. Martin           Make-up:  8/29            
4pm   3:45 pm                              
    No Class:       7/21, 7/28         Clean Rounds   Foundation Essentials R. Pisani Contacts & Weaves            
                             
                    S. Rainer   FM Foundation      
                        4:30 pm        
      Puppy Pre-K (UL)                                  
              B. Daly       Open (UL) No Class:       7/11, 7/18, 8/8     M. Skirchak            
                      S. McKay     4:45 pm            
5pm             4:30 - 6:00 pm           Make-up:  8/29     No Class: 8/2            
      M. Martin               4:30 - 6:00 pm R. Pisani                    
      No Class:       7/21, 7/28         No Class:  7/30                                
                                                 
                                                     
                Running Contacts (Cont.) FM Foundation (UL) Foundation Weaves & Teeters         AKC Scent Work: Handler Discrimination (UL) Odor Foundation            
    AKC S.T.A.R.® Puppy     Bridging the Gap (UL)        
               
6pm                    
    M. E. Simpson     B. Daly N. Field   R. Pisani   Skirchak      
            No Class:  7/30     S. McKay     K. Gregory      
          No Class:  7/23           6:00 - 7:15 pm      
                              6:00 - 7:15 pm No Class: 8/2      
              Challenge & Endurance (UL) Control Unleashed- Beginner     Open Sequencing     Challenge & Endurance              
          FM Foundation     Novice (UL)                
          FM Skills (UL)                    
7pm                                    
          M. E. Simpson Baxter/Nurena B. Daly R. Pisani Nurena/Reilly AKC Scent Work: Excellent / Master (UL) Introduction to Nose Work            
              7:00 - 8:15 pm No Class:  7/30 N. Field                  
            7:15 pm S. McKay     7:00 - 8:15 pm            
              4 Wks:         7/15, 7/29,      8/12, 8/19           No Class:       8/1, 8/22            
        Pre-Competition/ Pre-Novice     No Class:  7/23 7:00 - 8:30 pm     M. Skirchak            
              K. Gregory      
          Breed Handling   Drop-in (UL)   7:30 - 8:45 pm      
8pm               7:30 - 8:45 pm          
    M. E. Simpson     International Coursework Tricks (UL) International Coursework     No Class:  8/2      
                   
        Prep for Trialing NW1 (UL) F. Hellman Control Unleashed-Advanced   CGC CGCA      
              N. Field 8:15 pm        
              8:30 pm No Class:   7/24                
          Novice L. Topol           M. Skirchak            
                No Class:  7/23 S. McKay           8:45 pm            
9pm             M. Skirchak 8:30 - 10:00 pm           B. Daly     3 Wks:       7/12 -   7/26 3 Wks:       8/9 -     8/23            
          M. E. Simpson           8:30 - 10:00 pm                      
            8:45 - 10:00 pm No Class:       8/6, 8/13           8:45 - 10:15 pm                
                      4 Wks:         7/11, 7/25,        8/8, 8/22