CLASS SCHEDULE- ALL DISCIPLINES:

Saturday May 5 to Sunday June 24 – Lower and Upper (UL) Levels  

  • All classes are scheduled for ONE HOUR and usually run for 8 weeks unless otherwise noted.
  • Click here to download a printable version of the schedule. 

Online Registration OPENS: Tuesday 4/17 @ 9am (Volunteer Members ONLY)
Wednesday 4/18 @ Noon (General Members & Public)
Online Registration CLOSES: Monday 4/30 @ 11:59pm
Online Registration at http://www.pcotc.org/registration/
Late registrations may be charged a $25 late fee.  Must be fully registered to attend class.  For help registering or to check class availability after registration is closed email: dog.class.register@gmail.com
  Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
May 7 - Jun 25 May 8 - Jun 26 May 9 - Jun 20 May 3 - Jun 21 May 4 - Jun 22 May 5 - Jun 23 May 6 - Jun 24
7am Click for Class Descriptions: Agility Family Manners Obedience Scent Skills       Senior Sniffers    
                          Skirchak    
                          7:00 - 8:15 am    
                                      No Class: 5/20, 5/27, 6/17    
8am                     Agility Foundations Essentials        
                         
                    M. Martin Prep for Trialing (NW2/NW3) (UL)   NW Skill Building 1 (UL)
                            No Class: 5/5, 5/19, 6/16  
9am   Novice  AKC STAR®Puppy (UL)           OMD Inspired Foundations     AF: Weaves and Teeters Baxter/Schulte   K. Gregory
C.Rubin J. McKay               8:30 - 9:45am   8:30 - 9:45am
          Intro to NW (UL) S. McKay     M. Martin No Class:  5/5, 5/26, 6/23   No Class: 5/13
No Class: 5/28   No Class: 5/29       9:00 - 10:30 am     No Class: 5/5, 5/19, 6/16        
10am   Open Novice Level Sequencing           Rally Freestyle (all levels) G. Berger No Class: 5/11, Makeup 6/29 FM Skills (UL) AF: Motion Handling Prep for Trialing (NW2/NW3) (UL) Agility Test Drive NW Skill Building 1 (UL)
  C. Rubin FM Foundation (UL)   9:30 - 10:45am   N.Field
    S. Rainer J.McKay Masters Skills & Drills J. Michaelis       M. Martin Baxter/Schulte G. Heck K. Gregory
  No Class: 5/28   10:15am   No Class: 5/17     No Class: 5/25 No Class: 5/5, 5/19, 6/16 10:00 - 11:15am 2 wks: 5/6, 5/13 10:00 - 11:15am
11am FM Foundation (UL) Utility  Open/Master’s Handling No Class: 5/29 M. Champagne       Building Blocks & Beyond       No Class:  5/5, 5/26, 6/23 Click. Treat. Markers for Agility No Class: 5/13
V.Dare  C. Rubin CGC Prep (UL) Ricochet Recalls (UL) Susan Garrett Crate Games (UL) 10:30am   AKC STAR® Puppy  NW Prep for Trialing 2/3 (UL) FM Foundation (UL)        
    S. Rainer J.McKay J.McKay J.McKay     J. Michaelis A. Mandelbaum N. Field FMF 201 - Recalls   G. Heck NW Skill Building 2/3 (UL)
No Class: 5/28 No Class: 5/28   11:30am 11:30am 11:30am   11:15am G. Berger   11:15am M. Martin FM Skills (UL) 2 wks: 5/6, 5/13
12pm FM Skills (UL)   Open/Master’s Handling 4 wks: 5/8, 5/15, 5/22, 6/5 2 wks: 6/12, 6/19 1 wk: 6/26 Distance Skills Work   No Class: 5/17 11:15 - 12:30pm   No Class: 5/25 11:45am N. Field   K. Gregory
V.Dare       M. Champagne           No Class: 5/5, 5/19, 6/16 11:45am 11:30 - 12:45pm
  S. Rainer           FM Foundation     Competition Rally Eager Greeters (UL) Puppy Pre-K (UL)   No Class: 5/26   No Class: 5/13
No Class: 5/28               J. Michaelis     A. Mandelbaum N. Field N. Field            
1pm Fear Free Vet Visits (UL)             Heel to Success (UL) 12:30pm     12:30pm 12:30pm 12:30pm   FM Foundation (UL)   NW Skill Building 2/3 (UL)
V.Dare             R. Pisani No Class: 5/17       3 wks: 5/4 - 5/18  4 wks: 6/1 - 6/22   N. Field  
4 wks: 6/4 - 6/25           Either /  Or Training No Class: 5/30, Make up: 6/27                   K. Gregory
No Class: 5/28           M. Champagne K9 Games             No Class: 5/26   1:00 - 2:15pm
2pm     Jumpers with Weaves       1:30pm   J. Michaelis     Beginning Rally     Grumpy Growler       No Class: 5/13
  S. Rainer           1:45pm     A. Mandelbaum   S. Hellge      
Building Blocks for Obedience             No Class: 5/17             FM Foundation (UL)  
A.Mandelbaum                           No Class: 5/19, 6/16 AKC STAR®Puppy (UL) M. Martin    
3pm 2:30pm   International Style Courses Breed Handling(UL) Master's Coursework   AF: Motion Handling             N. Field 2:30pm    
No Class: 5/28   F. Hellman S. McKay               2:30pm No Class: 5/13    
    S.Rainer       3:00 - 4:30 pm   M. Martin           Grumpy Growler Adv.  No Class: 5/26      
    3:00 - 4:30pm           No Class: 5/8           S. Hellge     Agility Foundations Essentials (UL)    
4pm Competition Rally             Utility (UL) Agility Foundations Essentials           3:30 PM   M. Martin    
A.Mandelbaum           R. Pisani         No Class: 5/19, 6/16   3:45pm  
4:00pm       Agility Repair Shop         NW Foundations (UL)     No Class: 5/13  
No Class: 5/28         S. McKay No Class: 5/30, Make up: 6/27 M. Martin                
5pm   Therapy Dog Certification Prep Master's Coursework     4:30 - 5:30 pm Open (UL)         M. Skirchak          
  G. Berger B. Daly       R. Pisani         4:30pm - 5:45pm          
  No Class: 5/21, 5/28           No Class: 5/30, Make up: 6/27         No Class: 5/25, 6/22        
  No Class: 5/22                        
6pm AKC STAR®Puppy           Novice Level Sequencing Bridging the Gap (UL) Prep for Trialing (NW 2) NW Skill Building (UL) Beginner Skills   Perches and Platforms for Precision         
ME.Simpson     FM Foundation (UL) G. Heck   J. Michaelis      
No Class: 5/28, 6/11   Young Dog Skills and Sequencing N.Field S.Rainer R. Pisani Schulte/Baxter K. Gregory No Class: 5/11, 6/22   3 wks: 5/12, 6/2, 6/23        
    6:15 PM   No Class: 5/30, Make up: 6/27 6:00pm - 7:15pm 6:00pm - 7:15pm              
7pm FM Foundation Prep for Trialing (NW2/NW3) (UL) No Class: 6/26 Agility Foundation Essentials 2 Novice (UL) No Class: 5/3, 5/24 No Class: 5/10 Novice Sequencing Jump Start for Foundations (UL) Drop-In Freestyle Practice          
ME.Simpson Baxter/Nurena B. Daly       R. Pisani     G. Heck J. McKay            
No Class: 5/28, 6/11 7:00 - 8:15 pm 6:30 - 8:00pm FM Skills (UL) No Class: 5/30,  Make up: 6/27 NW Master Handling (NW3/Elite) Conquering Containers (UL) No Class: 5/11, 6/22 4 wks: 5/18, 6/1, 6/8, 6/22            
No Class: 5/28, 6/25 No Class: 5/22 N.Field S.Rainer J. Michaelis          
8pm Pre-Competition/ Pre Novice   7:30 PM Open/Masters Handling Schulte/Baxter K. Gregory Masters Coursework   3 wks: 5/12, 6/2, 6/23        
M.E.Simpson   No Class: 6/26 Breed Handling(UL) Tight Spaces (UL) 7:30 - 8:45pm 7:30pm - 8:45pm G. Heck CGC Prep (UL)          
  International Style Coursework         F. Hellman Skirchak No Class: 5/3, 5/24 No Class: 5/10   J. McKay          
No Class: 5/28, 6/11         S.Rainer 8:15pm 8:15pm - 9:30pm       No Class: 5/11, 6/22 8:15pm            
9pm Novice Competition   L.Topol Intro to NW (UL) International Style Courses 4 wks: 5/9, 5/23, 6/6, 6/20 4 wks: 5/16, 5/30, 6/13, 6/27         4 wks: 5/18, 6/1, 6/8, 6/22            
M.E.Simpson   8:30 - 10:00 pm                          
      M. Skirchak S.Rainer                          
No Class: 5/28, 6/11     9:00 - 10:15 pm                            
          9:00 - 10:30pm