CLASS SCHEDULE- ALL DISCIPLINES:

Wednesday, May 8th to Tuesday, July 2nd – Lower and Upper (UL) Levels  

  • All classes are scheduled for ONE HOUR and usually run for 8 weeks unless otherwise noted.

  • Click here to download a printable version of the schedule.


Online Registration OPENS: Wed 4/24 @ 9am (Volunteer Members ONLY)
Thur 4/25 @ 12pm (General Members & Public)
Online Registration CLOSES: Sun 5/5 @ 11:59pm
Online Registration at http://www.pcotc.org/registration/
Late registrations may be charged a $25 late fee.  Must be fully registered to attend class.  For help registering or to check class availability after registration is closed email: registration@pcotc.org
  Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
May 12 - June 30 May 13 - July 1 May 14 - July 2 May 8 - June 26 May 9 - June 27 May 10 - June 28 May 11 - June 29
  Click for class descriptions:   Agility     Family Manners     Obedience     Nose Work    
                   
  PLEASE NOTE: Upper Level accessible by STAIRS ONLY.
 
  Classes scheduled in the Upper Level are indicated by (UL).  3 student minumim for classes to run.
 
  Download a pdf copy of the schedule by clicking here.  
   
                                          Novice Coursework     Foundation Essentials    
                             
                             
8am                            
  Prep for Trialing NW1 (UL)                     S. McKay     M. Martin Skill Building (NW2/NW3) (UL)
                      No Class:  5/10     No Class:  6/15
                         
      Gregory/ Skirchak                        
                                    OMD Foundations for Agility     Foundation Weaves & Teeters Baxter/Schulte
      Novice         AKC S.T.A.R.® Puppy (UL)                    
      8:30 - 9:45 am                             8:30 - 9:45 am
9am     No Class:  6/30                                   4 Wks: 5/18, 6/8, 6/22, 6/29
      C. Rubin     Young Dog Skills & Drills J. McKay             Odor Foundation (UL) S. McKay     M. Martin
                                No Class: 6/15
          No Class:  5/27     No Class:  7/2             9:00 - 10:30 am        
                                         
      Prep for Trialing NW1 (UL)       S. Rainer     Foundation Motion/ Handling Conc.         G. Berger   FM Skills (UL) Foundation Motion/ Handling Conc. Master Handling (NW3/Elite) (UL)
  Open             FM Foundation     No Class:  5/10
      9:30 am FM Foundation (UL)     9:30 - 10:45 am
10am   Gregory/ Skirchak                   No Class: 5/16     N. Field
  C. Rubin     Novice Coursework       C. Rubin OMD Foundations for Agility     M. Martin Baxter/Schulte
          J. McKay S. Rainer         No Class: 6/28 No Class: 6/15
    10:00 - 11:15 am No Class:  5/27     10:15 am           10:00 - 11:15 am
      No Class:  6/30                         4 Wks: 5/18, 6/8, 6/22, 6/29
            S. Rainer No Class:  7/2 Independent Obstacle/ Distance Skills                    
      Utility                 FM Skills     S. McKay        
              10:30 am         Prep for Trialing NW2/NW3 (UL)   FM Foundation (UL)        
11am                             10:30 am - 12:00 pm        
      Prep for Trialing NW2/NW3 (UL) C. Rubin     Masters Coursework FM Skills (UL)       C. Rubin        
            S. Rainer             N. Field        
      No Class:  5/27             G. Berger No Class:  5/10 11:15 am FM Foundation    
                J. McKay                 No Class: 6/28 FM Skills (UL)
      Gregory/ Skirchak         S. Rainer 11:30 am Contacts & Weaves     11:15 am - 12:30 pm        
                  FM Skills (UL) No Class: 5/16     M. Martin N. Field
            11:30 am No Class:  7/2         11:45 am 11:45 am
12pm     11:30 am -     12:45 pm                                
                  R. Pisani Rally  Excellent/ Master Eager Greeters (UL) Puppy Pre-K (UL) No Class: 6/15 No Class:     5/25, 6/29
    No Class:  6/30             S. Rainer    
              Tricks (UL) Ricochet Recalls (UL)          
                                 
      Prep for Trialing NW2/NW3 (UL)             Foundation Essentials         AKC S.T.A.R.® Puppy (UL) A. Mandelbaum N. Field     FM Foundation (UL)
                  Heel to Success (UL)       12:30 pm    
                  J. McKay     12:30 pm 3 Wks:   5/10 - 5/24 4 Wks:   5/31 - 6/21    
1pm                 12:45 pm         B. Schwartz      
      Gregory/ Skirchak         Masters Jumpers w/ Weaves 5 Wks:   5/14 - 6/11 2 Wks:  6/18, 6/25     R. Pisani Foundation Essentials     Rally Intermediate/ Advanced         N. Field
              S. Rainer               No Class:    5/25, 6/29
                        No Class:  5/9        
      1:00 - 2:15 pm                                
      No Class:  6/30         S. Rainer Canine Good Citizen (UL) Community Canine (UL) 1:00 - 2:30 pm           A. Mandelbaum FM Fun w/ Rally Signs (UL)      
                    S. Rainer      
            1:30 pm         FM Foundation (UL) 1:30 pm  
2pm                       1:30 - 3:00 pm      
  FM Foundation (UL)                         Rally Beginning/ Novice N. Field AKC S.T.A.R.® Puppy (UL)
            International Coursework J. McKay             B. Schwartz No Class: 6/28
            4 Wks:   5/14 - 6/4 3 Wks:  6/11 - 6/25             2:15 PM
                            N. Field
      M. Martin         S. Rainer             Independent Obstacle/ Distance Skills No Class:  5/9 A. Mandelbaum         2:30 pm
      2:30 pm               Standard Coursework                 No Class:     5/25, 6/29
      No Class:  6/9           Shy & Fearful  Dogs (UL)       2:30 pm        
3pm             2:30 - 4:00 pm                    
                      S. McKay       Loose Leash Walking (UL) Jump Start for Found. (UL) Building Blocks for Obedience            
                      J. McKay       S. Rainer            
      Foundation Essentials (UL)             3:15 pm                  
                      3:00 - 4:30 pm     3:00 - 4:30 pm            
                  4 Wks: 5/14 - 6/4           B. Schwartz A. Mandelbaum            
                Utility (UL)   3:30 pm        
    M. Martin           3 Wks:   5/16 - 5/30 3 Wks:     6/6 - 6/20 3:30 pm      
4pm   3:45 pm                            
    No Class:  6/9         Crazy Fun Blind Crosses     R. Pisani              
              Standard Coursework     Weaves & Teeters            
                      FM Foundation      
                    S. McKay     S. Rainer        
                                           
                  B. Daly     4:30 pm Open (UL) 4:30 pm     M. Skirchak            
                                  4:45 pm            
5pm                 4:30 - 6:00 pm               No Class: 5/24            
                            R. Pisani                    
                  No Class:  5/21, 5/28, 6/11                                
                                                     
                                                         
                Running Contacts & Tight Turns FM Foundation (UL) Foundation Weaves & Teeters         Conquering Containers (UL) Nose Work Foundation            
    AKC S.T.A.R.® Puppy     Bridging the Gap (UL)        
               
6pm                    
    M. E. Simpson     B. Daly N. Field G. Heck R. Pisani   K. Gregory Skirchak / Gregory      
            No Class:  5/21, 5/28, 6/11                
    No Class:  5/27     No Class:  6/25, 7/2       6:00 - 7:15 pm 6:00 - 7:15 pm      
                          No Class: 6/27 No Class: 5/24      
              Master Handling (NW3/Elite) (UL) Control Unleashed- Beginner     Open Sequencing     Skill Building (NW2/NW3)            
          FM Foundation     Novice (UL)            
          FM Skills (UL)                    
7pm                                    
          M. E. Simpson Baxter/Nurena B. Daly   R. Pisani Nurena/Reilly Intro to Odor (UL) AKC S.T.A.R.® Puppy            
              No Class:  5/21, 5/28, 6/11 N. Field G. Heck                
          No Class:  5/27 7:00 - 8:15 pm 7:15 pm       7:00 - 8:15 pm            
              No Class:     5/27, 6/3           No Class: 5/16 M. Skirchak            
        Pre-Competition/ Pre-Novice     No Class:  6/25, 7/2 7:00 - 8:30 pm     K. Gregory 7:30 pm            
              7:30 - 8:45 pm No Class:  5/24      
          Breed Handling   Drop-in (UL)        
8pm               No Class: 6/27      
    M. E. Simpson     International Coursework Tricks (UL) International Coursework            
                   
      No Class:  5/27 Odor Foundation (UL) F. Hellman Control Unleashed-Advanced AKC Canine Good Citizen®      
              N. Field 8:15 pm      
              8:30 pm     No Class:     5/15, 6/26                
          Novice (UL) M. Skirchak L. Topol     G. Heck     M. Skirchak            
              No Class:  6/25, 7/2               8:45 pm            
9pm             8:45 - 10:00 pm 8:30 - 10:00 pm           B. Daly     No Class:  5/24            
          M. E. Simpson           8:30 - 10:00 pm                      
          No Class:  5/27 No Class:     5/27, 6/10 No Class:  6/11           8:45 - 10:15 pm                
                  No Class: 5/9